Jędryczka Krystian

m

2194

5,5

MIROSŁAW GRABARCZYK                                                              MISTRZEM PŁOCKA W SZACHACH KLASYCZNYCH 2019

W dniach od 1 do 5 maja o Mistrzostwo Płocka w Szachach Klasycznych walczyło 42 zawodników z całej Polski oraz kilku z Białorusi. Organizatorami imprezy był Klub Szachowy Hetman Płock i Płocka Spółdzielnia Mieszkaniowa L-W, a turniej został dofinansowany ze środków publicznych Miasta Płocka. Sponsorami turnieju byli; SoftHard SA, PSS Zgoda w Płocku, SUEZ PGK Sp. z o.o., Auchan Płock, Alltech SJ, Wisła Energy Drink, Senator Marek Martynowski, Krzysztof Grochulski. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęli; Tygodnik Płocki, Portal Plocman i Radio Eska.

Zawodnicy mieli do rozegrania dziewięć rund, w których pojedyncze spotkania nierzadko trwały 4-5 godzin, a zwycięzcę wyłoniły dopiero ostatnie mecze. Świadczy to o bardzo wysokim sportowym poziomie imprezy i ogromnej determinacji zawodników. Efektem tak dużej rywalizacji było podwyższenie kategorii szachowych przez siedmiu zawodników i uzyskanie rankingu Fide przez kolejnych sześciu uczestników turnieju.

Turniej ostatecznie wygrał Płocczanin Mirosław Grabarczyk z Klubu Szachowego Hetman Płock (7,5 pkt) zdobywając tytuł Mistrza Płocka w Szachach Klasycznych 2019. Drugie miejsce i tytuł Wicemistrza Płocka zdobył Maciej Marszałek z Rzeszowa (7 pkt). Trzecie miejsce na podium zajął natomiast Mariusz Duch z Klubu Gostmat Gostynin (6,5 pkt).Oprócz klasyfikacji generalnej organizatorzy przewidzieli nagrody w kilku innych kategoriach oraz nagrody książkowe i dyplomy dla wszystkich uczestników. W kategorii juniorów do lat 10 pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Śmietańska (Polonia Wrocław), drugie Jakub Liśkiewicz (Gedanensis Gdańsk), a trzecie Tomasz Grochulski z Płocka. W kategorii juniorów do lat 14 zwyciężył Szymon Pancewicz (Czternastka Warszawa) przed Margaritą Aleshko (Mińsk – Białoruś). Natomiast w kategorii juniorów do lat 18 zwycięzcą okazał się Kamil Lendzion (Victoria Komplexbud). Drugie miejsce wywalczył Tomasz Straszewski (EMDEK Bydgoszcz), a trzecie Wiktor Dudkiewicz z Płocka. Najlepszą kobietą turnieju okazała się Wiktoria Śmietańska (Polonia Wrocław), a najlepszym seniorem (pow. 60 lat) Zbigniew Klein (Akademia Szachowa Płock). W rankingu PZSzach do 1800 najlepszym zawodnikiem został Wiktor Dutkiewicz z Płocka, a w rankingu PZSzach do 1600 Mateusz Pancewicz (Czternastka Warszawa).