NASZE MIASTO

O PŁOCKU

Płock to miasto na prawach powiatu, położone w centrum Polski, około 110 km na zachód od Warszawy, na terenie województwa mazowieckiego. Obecnie Płock liczy około 120 tysięcy mieszkańców.

Nasi przodkowie, doceniając walory obronne miejsca, ulokowali swój gród na wysokim brzegu Wisły. W średniowieczu Płock był jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych i kulturalnych na ziemiach polskich, a na przełomie XI i XII wieku – faktyczną stolicą Polski. W Kaplicy Królewskiej Bazyliki Katedralnej znajduje się sarkofag ze szczątkami ówczesnych władców: Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. Zamek był niegdyś siedzibą książąt mazowieckich, a obecnie, nieprzerwanie od 1075 roku, w Płocku urzędują biskupi. Prawa miejskie Płock otrzymał w 1237 roku i jest 20 lat starszy od Krakowa. 

Spośród innych nadwiślańskich miast Płock wyróżnia wyjątkowo malownicze położenie na stromej, 52 metrowej skarpie, zwanej Wzgórzem Tumskim. Ze skarpy rozciąga się malowniczy widok na szeroko rozlane wody rzeki, która ma w tym miejscu prawie półtora kilometra szerokości i zachowała niemal pierwotny charakter.

Płock to również silny ośrodek gospodarczy o zróżnicowanej strukturze branżowej. W mieście dominuje przemysł paliwowo-energetyczny i chemiczny. Tu ma swoją siedzibę  Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. – potentat na rynku paliwowym w Polsce oraz PERN S.A., w branży chemicznej działa także Basell Orlen Polyolefins. Dobrze rozwija się przemysł spożywczy (Dr Oetker), maszynowy (New Holland), odzieżowy (Levi Strauss), stoczniowy (Centromost Stocznia Rzeczna), budowlano-montażowy (BudMat).

Płock to idealne miasto na weekend, pełne uroku i historycznych ciekawostek, cennych zabytków i atrakcyjnych miejsc. Bazylika Katedralna, skarbiec w Muzeum Diecezjalnym, kolekcja secesji w Muzeum Mazowieckim, niedawno otwarte Muzeum Żydów Mazowieckich, najstarsza szkoła w Polsce – Małachowianka z pieczołowicie odrestaurowaną dawną Kolegiatą św. Michała  i Kolegium Jezuickim, Stary Rynek z ratuszem –  to tylko niektóre z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Warto wybrać się tu całą rodziną, gdyż i na dzieci czeka wiele atrakcji,wśród których największą jest Ogród Zoologiczny, przepięknie ulokowany na opadających ku Wiśle tarasach. Żyje w nim ponad 3,5 tysiąca zwierząt reprezentujących 300 gatunków. Do ZOO można dojechać oryginalną kolejką turystyczną – Ciuchcią Tumską, w której głos lektora  opowie o mijanych zabytkach. Kiedy zjedziemy kolejką w dół,  nad  Wisłę i zalew Sobótka – posłuchamy legendy o pięknej dziewczynie i zakochanym w niej smoku. Na bulwarze nadwiślańskim czeka kolejna atrakcja: 365 metrowe molo zakończone okrągłą, przeszkloną kawiarnią. Jego konstrukcja – jedyna taka w Polsce – wchodzi łukiem w nurt Wisły, oddzielając port jachtowy od rzeki. Latem przy molo cumuje statek spacerowy.

W Płocku znajduje się hala sportowo-widowiskowa Orlen Arena z widownią na 5,5 tysiąca osób, gdzie na co dzień gra Orlen Wisła Płock – jedna z najlepszych drużyn piłki ręcznej w Polsce, trzy stadiony (jeden z nich im. K. Górskiego to miejsce zmagań ekstraklasowej drużyny piłki nożnej Wisły Płock, trzy pływalnie, dwie ścianki wspinaczkowe, skate park, tor pumptrack, korty tenisowe, przystań jachtowa i lotnisko aeroklubu, a zimą – lodowisko.

Bogaty jest kalendarz letnich imprez kulturalnych w Płocku. Niemal w każdy weekend tętni życiem Stary Rynek, amfiteatr, plaża nad Wisłą, teatr i sale koncertowe, muzyka rozbrzmiewa we wnętrzach Bazyliki Katedralnej. PIKNIK EUROPEJSKI, JARMARK TUMSKI i DNI HISTORII PŁOCKA, WIANKI i DZIEŃ WISŁY, RYNEK SZTUKI, VISTULA FOLK FESTIVAL, SKARPA, POLISH HIP-HOP FESTIVAL, SUMMER FALL FESTIVAL, AUDIORIVER (festiwal świata niezależnego, najlepszy polski festiwal od roku 2011 wg portalu muzycznego Muno.pl) – to nazwy tylko niektórych wydarzeń, w których chętnie uczestniczą zarówno płocczanie, jak i turyści. Niewątpliwym atutem Płocka jest bezpośrednie sąsiedztwo rozległych lasów, jezior i rzek, co  stwarza idealne warunki dla  turystyki pieszej i rowerowej, a także uprawiania sportów wodnych. Miasto otoczone jest przez dwa parki krajobrazowe – Brudzeński  na zachodzie, przecięty rzeką Skrwą (spływy kajakowe)  i wspaniałymi wąwozami (przez te tereny przebiega płocki etap Poland Bike Maraton) oraz Gostynińsko – Włocławski na południu, z lasami i kilkudziesięcioma jeziorami, wokół których skupionych jest wiele ośrodków wypoczynkowych.

HISTORIA PŁOCKA

KALENDARIUM

X – XI w.

Budowa drewnianego grodu, wczesnopiastowskiego centrum administracyjnego.

połowa XI w.

Pierwsze monumentalne budowle kamienne (kaplica grodowa).

1039 – 1047r.

Płock – centrum samodzielnego organizmu państwowego pod rządami Masława.

1075 r.

Erygowanie diecezji płockiej.

1102 r.

W Płocku umiera i zostaje pochowany władca Polski, książę Władysław Herman.

1138 r.

Po śmierci (pochowanego w Płocku) księcia Bolesława III Krzywoustego – władcy Polski, Płock staje się jedną z dzielnic książęcych.

1144 r.

Poświęcenie wzniesionej z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne kamiennej bazyliki katedralnej.

1180 r.

Pierwsze wzmianki o istnieniu w Płocku kolegiaty pw. św. Michała, przy której funkcjonowała szkoła typu trivium (dzisiejsza Małachowianka).

1237 r.

Konrad I Mazowiecki na części swoich gruntów i w oparciu o własne prawo lokuje miasto Płock, co zostaje potwierdzone dokumentem przez biskupa Piotra I.

1351 – 1370 r.

Za panowania Kazimierza Wielkiego Płock wraz z całym Mazowszem staje się lennem państwa polskiego.

1405 r.

Księżna Aleksandra (siostra króla Władysława Jagiełły i żona księcia płockiego Ziemowita IV) funduje szpital pw. Św. Trójcy.

1435 r.

Władysław I, książę mazowiecki nadaje Płockowi pełne prawo chełmińskie.

1495 r.

Po bezpotomnej śmierci ostatniego księcia płockiego Janusza II Płock wraz z całym Mazowszem zostaje wcielony do Korony Polskiej.

3 maja 1498 r.

Król Jan Olbracht nadaje miastu przywilej, na mocy którego zarząd miasta buduje w Płocku pierwsze wodociągi.

1526 r.

W czasie największej epidemii umiera ok. 1100 osób (30 % ludności).

1545 r.

Wielki pożar niszczy całe ulice: Dobrzyńską, Piekarską i Nadwiślańską.

1 sierpnia 1558 r.

Płock otrzymuje od króla Zygmunta II Augusta przywilej swobodnego wyboru burmistrza i wójta.

1657 r.

Wojska szwedzkie pod dowództwem króla Karola Gustawa grabią doszczętnie Płock, niszcząc przy tym zamek, domy mieszczańskie i szpital.

1731 r.

W wyniku erozji skarpy płockiej do Wisły osuwa się niemal cała ul. Nadwiślańska m.in. z częścią kościoła farnego.

1803 r.

W wyniku realizacji planu Schmida, władze pruskie przystępują do rozbudowy Płocka pomiędzy nowo wytyczonymi ulicami: od Tumskiej po Kilińskiego.

23 września 1831 r.

Na Ratuszu płockim obraduje ostatnia sesja sejmu powstańczego Królestwa Polskiego.

15 maja 1863 r.

Przy placu koszarowym za rogatkami płońskimi rozstrzelano powstańczego naczelnika województwa płockiego, generała Zygmunta Padlewskiego.

1911 – 1913 r.

Budowa zespołu klasztorno – katedralnego mariawitów.

18-19 sierpnia 1920

Obrona mieszkańców Płocka przed atakiem Rosjan podczas wojny – polsko bolszewickiej.

10 kwietnia 1921 r.

Marszałek Józef Piłsudski odznacza Płock Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę podczas wojny polsko – bolszewickiej w sierpniu 1920r.

1923 r.

Do Płocka zostaje włączone Radziwie – obecna lewobrzeżna część miasta.

1937- 1938 r.

Wybudowano stały most drogowo – kolejowy na Wiśle.

marzec 1941 r.

Oddziały SS wysiedlają (przenosząc do obozów zagłady) całą ludność żydowską Płocka stanowiącą wówczas czwartą część mieszkańców miasta.

5 stycznia 1959 r.

Uchwała Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów o lokalizacji w Płocku kombinatu rafineryjno – petrochemicznego.

1975 – 1998 r.

Płock stolicą województwa.

7 – 8 czerwca 1991 r.

Z pielgrzymką do Płocka przybywa Ojciec Św. Jan Paweł II.

1 stycznia 1997 r.

do miasta zostają przyłączone nowe tereny, jego powierzchnia zwiększa się do 8806 ha.

1999 r.

W wyniku połączenia Petrochemii Płock S.A. i CPN powstaje Polski Koncern Naftowy.

30 kwietnia 2000 r.

Papież Jan Paweł II ogłasza świętą siostrę Faustynę Kowalską, która 22 lutego 1931r. miała w Płocku pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego.

2007 r.

oddanie do użytku mostu Solidarności.

2008 r.

oddanie do użytku nowego amfiteatru

2009 r.

Płock nagrodzony Plakietą Honorową Rady Europy

2010 r.

oddanie do użytku Hali Widowiskowo-Sportowej Orlen Arena

2011 r.

oddanie do użytku molo na Wiśle

SYMBOLE PŁOCKA

1. Pieczęc Miasta Płocka z XIV wieku – najstarsza zachowana do dziś.

2. Herb Miasta Płocka, w wersji aktualnej, nawiązuje do wizerunków na tłoku pieczęci miasta z XIV wieku (rys. 1). Na czerwonej tarczy herbowej widnieje w części dolnej mur obronny z otwartą bramą, a w górnej – fronton katedry z czarną rozetą zwieńczonej złotym krzyżem i dwiema wieżamize stożkowymi niebieskimi dachami ozdobionymi złotymi kulami.

3. Wielki Reprezentacyjny Herb Miasta Płocka przedstawia się następująco: wersja podstawowa Herbu Miasta Płocka, nad którym umieszczona jest stylizowana korona z sarkofagu królewskiego Katedry Płockiej, po obydwu stronach Herbu umieszczono szarfy o barwach Miasta. Pod Herbem na gałązce zawieszone są dwa odznaczenia bojowe: Krzyż Grunwaldu III kl. za męstwo Płocczan w czasie II wojny światowej oraz Krzyż Walecznych za obronę Płocka w wojnie polsko- rosyjskiej 1920 r. Pod odznaczeniami na białej wstędze umieszczono dewizę w języku łacińskim „Virtute et labore augere” (”męstwem i pracą ubogacać”).

4. Flaga Miasta Płocka, czyli barwy miasta Płocka: żółto-niebieskie, z czerwonym szlakiem pośrodku. Flaga składa się z trzech poziomych, równoległych pasów koloru (od góry) żółtego, czerwonego i niebieskiego, o szerokości, odpowiednio, 2/5 powierzchni flagi, 1/5 powierzchni flagi i 2/5 powierzchni flagi. Barwy miasta ustalone zostały w 1938 roku przez radę miejską. Nawiązują swoją kolorystyką do barw munduru województwa płockiego ustanowionego przez sejm 1776 roku.

5. Logo Miasta Płocka Logo Miasta Płocka stanowi stylizowany obraz trzech wież Wzgórza Tumskiego umieszczonych nad obrazem mostu na Wiśle, podpisany nazwą miasta.

6. Hymn Miasta Płocka, czyli Hejnał Płocki powstał w 1937 roku. Hejnał skomponował ks. Kazimierz Starościński. Po raz pierwszy zagrano go 25 września 1937 roku. Grano go aż do 1975 roku, z wyjątkiem okresu okupacji hitlerowskiej. Ponownie zaczęto go odgrywać 3 maja 1983 roku i od tej pory nieprzerwanie rozbrzmiewa nad Płockiem aż do dzisiaj. Dopiero w latach 90. XX wieku zostały dopisane słowa do hejnału. Ich autorem jest Tadeusz Boetzel. Hejnał odgrywany jest przez trębacza codziennie o godzinie 12:00 i 18:00 z wieży ratuszowej na Starym Rynku. Hejnalista Miejski ubrany jest w paradny mundur strażników miejskich. Na wieży ratuszowej po odegraniu hejnału o godz. 12:00 ma miejsce scena pasowania Bolesława III Krzywoustego na rycerza przez jego ojca – Władysława I Hermana.

Tekst płockiego hejnału:

Płock, grodzie nasz z Tumskich Wzgórz

trzymasz straż, grodzie nasz.

Patrząc w Wisły toń ty trwasz, ty trwasz.

PŁOCK NA ZDJĘCIACH

PŁOCK NA FILMACH

WIĘCEJ O PŁOCKU

WWW.PLOCK.EU WWW.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/PLOCK

AKTUALNOŚCI

WWW.PORTAL.PLOCMAN.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.